Badania psychotechniczne składają się z kilku etapów. Obejmują między innymi testy pisemne (np. testy na osobowość, uwagę, myślenie i koncentrację), testy z użyciem specjalistycznej aparatury oraz wywiad psychologiczny. Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się, do kogo są one skierowane i kto musi je wykonywać.
Testy psychotechniczne: dla kogo?
Badania psychotechniczne muszą wykonywać osoby, które do wykonywania swojego zawodu muszą mieć konkretne cechy psychiczne (np. wysoki poziom koncentracji u kierowców zawodowych). Zgodnie z Ustawą o transporcie, testy psychotechniczne muszą przejść wszyscy pracownicy zatrudnieni na etacie kierowcy. Dotyczy to między innymi dostawców, kurierów oraz osoby samozatrudnione, wykonujące działalność w zakresie transportu drogowego. Do tej grupy należy dodać również kierowców pojazdów uprzywilejowanych. Testy muszą wykonać też pracownicy, którzy pracują na innych stanowiskach, lecz korzystają służbowo z samochodu (zarówno służbowego, jak i prywatnego).
Pozostałe grupy zawodowe
Badania psychotechniczne są obowiązkowe dla jeszcze innych grup zawodowych. Muszą im poddawać się między innymi instruktorzy i egzaminatorzy nauki jazdy, operatorzy maszyn i urządzeń (np. operator dźwigu) i osoby pracujące na wysokości. Testom poddawani są też górnicy. Badania psychotechniczne, jak łatwo można się domyślić, obowiązują również kierowców firm takich jak Uber oraz motorniczych tramwajów. Co ciekawe, kierowanie na nie są kandydaci na strażników miejskich, pracownicy agencji ochrony oraz detektywi i sędziowie. Badania są obowiązkowe dla osób sprzedających i wytwarzających materiały wybuchowe.
Inne przypadki
Niewiele osób wie o tym, że badania psychotechniczne muszą też przejść kierowcy, skierowani na nie przez Policję, Prezydenta Miasta lub Starostę. Ta sytuacja ma miejsce wtedy, gdy np. kierowca prowadził pod wpływem alkoholu, przekroczył punkty karne itp. Warto wiedzieć, że przy ogłoszeniu stanu epidemii w 2020 roku obowiązek wykonywania badań został zawieszony – kierowcy będą musieli jednak wykonać je w ciągu 60 dni po zniesieniu tego stanu.