Każda osoba chcąca zostać zawodowym kierowcą musi liczyć się z tym, że przepisy dotyczące badań psychologicznych kierowców nie są stałe. Warto wiedzieć, jakie prawo odnoszące się do badań psychologicznych obowiązuje w danej chwili, aby zwyczajnie nie dać się zaskoczyć.
Gdzie znaleźć najnowsze ustawy o badaniach psychologicznych?
Najprostszą metodą na sprawdzenie najświeższych wytycznych w sprawie badań jest odwiedzenie strony ISAP (Internetowy System Prawny) na ww.prawo.sejm.gov.pl/.
Internetowy System Prawny to miejsce, gdzie znajdują się teksty aktów prawnych opublikowanych w wydawnictwach urzędowych (Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim), które wydawane są przez Prezesa Rady Ministrów. Zatem bez obaw możemy traktować tę stronę jako zaufane źródło informacji. W razie, gdyby wyszukanie odpowiedniego dokumentu przychodziło nam z trudnością – do dyspozycji mamy zakładkę „Pomoc”, gdzie znajdziemy potrzebne wskazówki.
Inne strony z wiadomościami w sprawie zmiany przepisów
Za to osoby, które nie miały za dużo styczności z językiem prawniczym, nie muszą koniecznie męczyć się z czytaniem skomplikowanego tekstu. Na ratunek w takiej sytuacji przychodzą serwisy internetowe, które traktują o najnowszych zmianach w prawie, ale mają bardziej przystępną formę i przedstawiają skrótowo, co się zmieniło i jakie ma to znaczenie.
Do takich stron należy z pewnością www.prawo.pl, które ma bardzo szeroki zakres tematów i oprócz tych związanych z badaniami psychologicznymi dla kierowców, możemy znaleźć szereg innych przydatnych wiadomości.
Tego typu informacji można również szukać na stronach traktujących o służbie zdrowia. Tutaj mam na myśli www.medexpress.pl/, gdzie z racji zagadnienia – badania psychologiczne są również przedmiotem dyskusji w tamtejszych newsach czy artykułach.
Google Scholar – zbiór artykułów naukowych na każdy temat
Badania psychologiczne dla kierowców są także przedmiotem badań naukowych. Jeżeli masz ochotę poczytać np. o ich genezie – wystarczy, że swoje hasło wyszukiwania poprzedzisz słowami „artykuły naukowe”. Dla przykładu: „Artykuły naukowe dla ustaw dotyczących badań psychologicznych kierowców”. Google Scholar wygląda prawie identycznie jak popularna przeglądarka, z tym że jest poświęcona w zupełności artykułom naukowym. Można ustawić w niej zakres dat dokumentów, zakres wyszukiwania oraz inne bardziej szczegółowe filtry.
Teraz, gdy masz już potrzebne narzędzia, możesz śmiało wybrać odpowiedni dla siebie sposób, który pomoże Ci być na bieżąco z najnowszymi przepisami dotyczącymi badań psychologicznych dla kierowców. Miłej lektury! W razie pytań zapraszam do bezpośredniego kontaktu.