Jakim badaniom podlegają osoby pracujące na wysokości?

Wszyscy pracownicy bez względu na wykonywane stanowisko muszą przejść badania wstępne, okresowe lub kontrole. Wynika to z ogólnych przepisów BHP. A jakim badaniom podlegają pracownicy wykonujący pracę na wysokościach?

Zobacz także: Czy kierowca starający się o ponowne uzyskanie prawa jazdy musi przejść badania psychotechniczne?

Prace na wysokościach według Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, to taka, która wykonywana jest powyżej 1 metra nad powierzchnią ziemi lub podłogi. Nie zalicza się do niej pracy, jeśli pracownik osłonięty jest ścianami szklanymi lub innymi konstrukcjami na co najmniej 1,5 metra chroniącymi go przed upadkiem. Praca na wysokościach wymaga zaświadczenia wystawionego przez lekarza medycyny pracy. Badania wykonywane są zgodnie ze wskazaniami na skierowaniu. W pierwszej kolejności należy przejść nadania u lekarzy specjalistów okulisty, otolaryngologa oraz neurologa. Na podstawie ich pozytywnej opinii lekarz medycyny pracy wystawia zaświadczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu. Pracy na wysokościach powyżej 3 metrów nie może wykonywać osoba nosząca okulary, chyba że ma soczewki kontaktowe. Badania takie można wykonać w Studiu Badań Psychologicznych i Psychoterapii Auto-Sugestia.

Jakie są obowiązki pracodawcy przed dopuszczeniem do pracy na wysokości?

Praca na wysokościach należy do szczególnie niebezpiecznych, ponieważ może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Osoby wykonujące taką pracę muszą przejść szkolenie BHP. Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia środków ochrony pracowników, czyli szelki, kaski, a przede wszystkim sprawdzać konstrukcję, na której wykonywana jest praca.  Pracownik wykonujący pracę na wysokościach musi posiadać aktualne badania lekarskie. Badania okresowe powtarza się średnio co 2 lub 3 lata, przy czym osoba, która ukończyła 50 lat, musi je wykonywać raz w roku. Natomiast jeśli chcielibyśmy zatrudnić się w firmie, wymagającej pracy z zastosowaniem sprzętu asekuracyjnego, to wówczas musimy ukończyć kurs alpinisty przemysłowego.