Praca zdalna jest wygodnym rozwiązaniem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niższe koszty utrzymania biura czy wyeliminowanie konieczności poświęcania czasu na dojazd do firmy to tylko niektóre przykłady jego zalet. Wykonywanie obowiązków zawodowych w formie zdalnej wiąże się też jednak z zagrożeniami specyficznymi dla tej formy zatrudnienia. Z tego powodu z czasem pojawiły się przepisy mające na celu jej uregulowanie. Na czym polega ocena ryzyka zawodowego przy pracy zdalnej i czy badania okresowe są niezbędne do jej wykonywania?
Jak wykonać ocenę ryzyka zawodowego w przypadku pracy zdalnej?
Ocena ryzyka zawodowego stanowi kluczowy element związany z organizacją pracy zdalnej. Powinna ona zostać przeprowadzona przed zastosowaniem tej formy zatrudnienia i obejmować elementy takie jak:
- ergonomia miejsca pracy oraz panujące w nim warunki – np. właściwe ustawienie monitora, odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, dostęp do naturalnego światła,
- zagrożenia związane z długotrwałym siedzeniem przy komputerze – przeciw którym można stosować profilaktykę w postaci ćwiczeń rozciągających, a także regularnych przerw,
- bezpieczeństwo danych i przepływu informacji – zapewniane poprzez szkolenia dla pracowników z zakresu cyberbezpieczeństwa, jak również stosowanie rozwiązań technologicznych umożliwiających zabezpieczenie wiadomości oraz dokumentów.
Ponadto należy też zwrócić uwagę na możliwe zagrożenia psychologiczne – chociażby ryzyko poczucia wyobcowania czy przeciążenia pracą. Zapobiegać im można m.in. poprzez spotkania zespołowe w formie online oraz sprawną komunikację wewnętrzną.
Medycyna pracy: badania okresowe w kontekście zatrudnienia zdalnego
W przypadku pracowników działających z miejsca innego niż siedziba firmy (np. z własnego mieszkania lub domu) badania okresowe mają szczególne znaczenie. Osoby pracujące zdalnie narażone są m.in. na problemy z kręgosłupem, wzrokiem, otyłością i nadciśnieniem, a także zespół cieśni nadgarstka, zakrzepicę (głównie w obszarze nóg), astmę czy cukrzycę typu 2 – mogą się one pojawić albo nasilić w związku ze spędzaniem kilku godzin dziennie przed komputerem, często w nieodpowiednich pozycjach. Badania okresowe umożliwiają wczesne wykrycie oraz monitoring różnych schorzeń, jak również zapobieganie ich rozwojowi.
Nasza przychodnia medycyny pracy ma ofertę dla firm z miejscowości takich jak Gliwice, Bytom, Ruda Śląska czy Zabrze. Zajmujemy się przeprowadzaniem badań okresowych, a także wstępnych i kontrolnych. Zapraszamy do kontaktu pracodawców zainteresowanych nawiązaniem współpracy w tym zakresie.