Jaki badaniom są poddawani monterzy maszyn?

Możemy wymienić wiele zawodów, których wykonywanie wiąże się z dużym ryzykiem. Właśnie dlatego przed podjęciem pracy konieczne jest wykonanie szeregu badań, które mają na celu wskazanie ewentualnych przeciwwskazań. Mowa tutaj między innymi o monterach maszyn. Jakim badaniom są poddawani? W jakich przypadkach nie mogą się podjąć takiej pracy?

Czy monterzy maszyn muszą odbywać badania psychotechniczne? 

Wykonywanie zawodu montera maszyn nie jest proste i wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności fizycznych, ale również dużej odpowiedzialności. Z tego powodu kandydaci na takie stanowisko muszą w pierwszej kolejności odbyć badania, które wykluczą ewentualne przeciwwskazania. Z tego powodu korzystają między innymi z naszych badań psychotechnicznych na Śląsku.

W ich zakres wchodzą między innymi ankiety i testy osobowości oraz testy koncentracji i podzielności uwagi. Osoby, które starają się o uzyskanie pracy jako monter maszyn, muszą również odbyć testy aparaturowe. Są przeprowadzane, aby ocenić czas reakcji, a także zbadać ich koordynację wzrokowo-ruchową, która przydaje się w codziennej pracy.

Jakie inne badania są konieczne w przypadku monterów maszyn? 

Osoba, która stara się o stanowisko montera maszyn, musi też wykonać tradycyjne badania medycyny pracy, które w razie potrzeby mogą zostać rozszerzone przez lekarza. Warto wspomnieć również o badaniach do pracy na wysokości. Wówczas w specjalnych testach sprawdzana jest sprawność psychomotoryczna.

Aby uzyskać pozytywny wynik takiego badania, niezbędne jest stwierdzenie przez lekarza, że pacjent nie ma problemu ze wzrokiem i słuchem. Przeciwwskazaniem będą również problemy o charakterze neurologicznym. Warto także podkreślić, że badania monterów maszyn powtarzane są cyklicznie i nie trzeba się do nich specjalnie przygotowywać.