Jak zdać test psychologiczny dla kierowców?
Aby zostać zawodowym kierowcą, nie wystarczy zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego. Wraz z uzyskaniem odpowiednich uprawnień, należy mieć na uwadze bezpieczeństwo innych użytkowników drogi. Testy psychologiczne mają za zadanie stwierdzić, czy jesteśmy gotowi na tak odpowiedzialną pracę.
Badania psychologiczne budzą stres u wielu osób starających się o prawo do wykonywania zawodu kierowcy. Są one bowiem najmniej przewidywalne, w trakcie ich wykonywania nie bazujemy na zdobytej wiedzy czy umiejętnościach, lecz musimy wykazać się inteligencją i odpowiednim refleksem. Obok kandydatów stresujących się badaniami, znajdą się też tacy, którzy je lekceważą. Przekonani, że jeżeli dobrze radzą sobie za kółkiem – nic nie jest w stanie ich zaskoczyć. Aby pozytywnie przejść badania, należy z pewnością potraktować je poważnie i odpowiednio się do nich przygotować. Jeżeli uda nam się tego dopilnować, stres powinien sam odpuścić.
Jak przygotować się do testu psychologicznego?
Badania przeprowadzane przez psychologa mają różny charakter. Lekarz może przeprowadzić rozmowę, zlecić wykonanie zadań w konkretnych warunkach, a także zaaranżować scenki do odegrania. W taki sposób można stwierdzić, na jakim poziomie u badanego znajduje się refleks, sprawność psychoruchowa oraz zdolność do radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Te umiejętności są szczególnie ważne, ponieważ praca kierowcy charakteryzuje się potrzebą ciągłego skupienia i koncentracji.
Test może trwać nawet do kilkudziesięciu minut, nie ryzykujmy więc, że w uzyskaniu pozytywnego wyniku przeszkodzi nam zbyt mała ilość snu. Niewyspanie się powoduje rozkojarzenie oraz obniża naszą kondycję psychofizyczną, której sprawność jest przecież tak bardzo ważna. Kategorycznie powinniśmy też wystrzegać się spożywania dużej dawki alkoholu na 48 godzin przed testem.
Odpowiednie nastawienie kluczem do sukcesu
Poza zadbaniem o odpowiednią sprawność fizyczną, powinniśmy także pamiętać o naszej psychice. Poszczególne etapy badania, które wymagają przemyślenia, powinny być wykonywane w spokojnym tempie, bez pośpiechu. Dlatego też należy zadbać o zrelaksowanie się przed badaniami i zachowanie spokoju w ich trakcie. Jeżeli jakieś polecenie nie jest jasne, nie warto wstydzić się, dopytać o jego treść – wyjaśnienie ze strony psychologa nie jest punktem ujemnym. W trakcie pytań dotyczących naszych doświadczeń czy wyborów nie powinniśmy przekłamywać rzeczywistości. Psycholog będzie w stanie wyłapać kłamstwo i nawet jeżeli udało nam się zdać inne części, ten etap może zaważyć na końcowej ocenie.
Testy psychologiczne, u nas zdasz!
Okazuje się, że odpowiednie przygotowanie oraz nastawienie do testów psychologicznych może znacznie zwiększyć szanse na uzyskanie uprawnień. Pozostaje życzyć Państwu powodzenia i zaprosić do naszego biura w Gliwicach przy ulicy Pszczyńskiej 9. Staramy się, aby osoby poddające się badaniom w naszym gabinecie, czuły się jak najbardziej komfortowo. Masz więcej pytań? Śmiało, skontaktuj się nami pod numerem: 50 018 53 09.