Praca kierowcy zawodowego najczęściej wiąże się z wielogodzinnym siedzeniem na samochodowym fotelu. Taki siedzący styl życia wiąże się z zagrożeniami zdrowotnymi, ale większości z nich da się zapobiegać. Wiele osób wie na przykład, że ruch jest ważny i stara się rozprostować nogi (jak również pozostałe części ciała) podczas przerwy od jazdy. Istnieją też jednak inne kwestie, na które warto zwrócić uwagę w kontekście dbania o siebie jako kierowcy zawodowego.
Znaczenie odpowiedniej diety oraz nawodnienia dla organizmu kierowcy
Zbyt częste sięganie po niezdrowe przekąski czy posiłki typu fast food, szczególnie w połączeniu ze słodzonymi napojami, może doprowadzić do problemów z układem krążenia, a także ogólnym spadkiem energii do działania. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest postawienie na dietę bogatą w chude białka i zdrowe tłuszcze – przede wszystkim warzywa oraz owoce, jak również pełnoziarniste pieczywo. Warto też zawsze mieć ze sobą butelkę z wodą do picia.
Brak nałogów i odpowiednia ilość snu w kontekście szybkości reakcji podczas jazdy
Większość osób potrzebuje przespać przynajmniej 8 godzin w ciągu doby. Niewyspanie lub długotrwały brak snu prowadzi do różnych negatywnych konsekwencji. W kontekście kierowania pojazdami wpływa przede wszystkim na czas reakcji, znacząco go spowalniając. Niektórzy kierowcy próbują zwalczać efekty niedospania poprzez palenie wyrobów tytoniowych lub picie napojów energetyzujących w czasie jazdy. Nie jest to dobre rozwiązanie – takie nawyki z czasem mogą przerodzić się w nałogi, a dodatkowo podnoszą ryzyko wystąpienia miażdżycy czy zawału serca. Z tego powodu warto je porzucić, w zamian stawiając na wysypianie się na co dzień.
Regularne badania w przychodni medycyny pracy
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami osoby pracujące na stanowiskach związanych z kierowaniem pojazdami podlegają obowiązkowym badaniom lekarskim raz na 5 lat, a kierowcy po 60. roku życia – co 30 miesięcy. Podczas wizyty w przychodni medycyny pracy sprawdzany jest wzrok, pole widzenia, wrażliwość na olśnienie, a także ciśnienie krwi. Wykonywane jest również badanie fizykalne. Analizie podlega też poziom glukozy we krwi (w celu wykluczenia cukrzycy).
Studio Badań Psychologicznych i Psychoterapii Auto-Sugestia – oferta dla kierowców
W naszej przychodni medycyny pracy w Gliwicach oferujemy kompleksowe badania dla kierowców (zarówno psychotechniczne, jak i inne). Z oferty tej korzystają osoby z całego województwa śląskiego – w tym Zabrza, Katowic czy Bytomia. Regularnych badań nie powinno się zaniedbywać, nie tylko ze względu na ewentualne konsekwencje prawne, ale też przede wszystkim po to, by dbać o własne zdrowie oraz bezpieczeństwo na drodze. W związku z tym zapraszamy na wizyty w naszej przychodni i zachęcamy do prowadzenia zdrowego stylu życia.