Instruktor nauki jazdy to zawód wymagający bardzo dużej odpowiedzialności, wiedzy, a także ponadprzeciętnych umiejętności z zakresu kierowania pojazdami mechanicznymi. Tylko osoby z odpowiedzialnymi uprawnieniami, mogą szkolić przyszłych kierowców. Jednak wiedza oraz stosowne kompetencje zawodowe to nie wszystko. Niemniej istotne są predyspozycje osobowościowe, takie jak m.in. umiejętność przekazywania informacji, cierpliwość czy wyrozumiałość.
Dobry instruktor jazdy — czyli jaki?
Każdy instruktor jazdy musi być świetnym kierowcą. Powinien dawać kursantom przykład swoich umiejętności popartych wiedzą teoretyczną oraz osobistym doświadczeniem. Co ważne, musi nie tylko doskonale wykonywać różnorodne manewry drogowe, ale przede wszystkim potrafić je odpowiednio zaprezentować i wytłumaczyć kursantowi. Umiejętność przekazywania wiedzy, w tym nie tylko tej teoretycznej, ale przede wszystkim praktycznej, to jedna z podstawowych cech, jakimi powinien wyróżniać się dobry instruktor nauki jazdy. Bez tego nawet gruntowne przygotowanie do zawodu może okazać się niewystarczające.
Czytaj także: Czy operatorzy maszyn budowlanych podlegają badaniom psychotechnicznym?
Bardzo ważna w pracy instruktora jest również cierpliwość oraz wyrozumiałość. Na kurs na prawo jazdy przychodzą różne osoby. Są wśród nich kursanci, którzy tak naprawdę nigdy wcześniej nie mieli nawet najmniejszego doświadczenia z kierowaniem pojazdów. Dopiero w szkole nauki jazdy mają kontakt z samochodem na fotelu kierowcy. Instruktor musi mieć w sobie wiele cierpliwości i wyrozumiałości, aby krok po kroku, a właściwie kilometr po kilometrze, rozwijać w kursancie umiejętności oraz pasję do odpowiedzialnej jazdy. Co ciekawe, sporo cierpliwości wymagają też kursanci, którzy wprawdzie wiedzą, jak posługiwać się pojazdami mechanicznymi, ale umiejętności zdobyte amatorskimi sposobami powodują, że popełniają wiele błędów, często bardzo podstawowych, które mogą ich zdyskwalifikować podczas egzaminu na prawo jazdy.
Kolejna istotna cecha instruktora to opanowanie i odporność na stresujące sytuacje. Podczas pracy z osobami, które dopiero uczą się kierowania samochodami, dochodzi do różnorodnych sytuacji, niekiedy wręcz niebezpiecznych, a w każdej z nich instruktor musi zachowywać “zimną krew”. Szkoląc przyszłych kierowców, w żadnym przypadku instruktor nie może pozwolić sobie na wybuchy złości, zdenerwowanie, czy tym bardziej panikę. Tak naprawdę w tym zawodzie bardzo ważna jest tzw. silna psychika. Predyspozycje z tego zakresu są weryfikowane podczas badań psychologicznych.
Bardzo ważne jest również, aby instruktor miał wewnętrzne przekonanie, że za kierownicą najważniejsze jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Ktoś, kto świetnie prowadzi, ale lubi przy tym ryzykować i łamać przepisy, zdecydowanie nie powinien uczyć przyszłych kierowców.
Jest też wiele innych ważnych cech, które powinien posiadać dobry instruktor jazdy. Zaliczamy do nich m.in. wysoką kulturę osobistą, umiejętność poprawnego wysławiania się, otwartość oraz szacunek do innych ludzi. Tylko taka osoba na stanowisku instruktora nie tylko zaskarbi sobie przychylność kursantów, ale również będzie dla nich zdecydowanie bardziej wiarygodna, co może bezpośrednio przełożyć się na efektywność szkolenia.