Czy kierowcy Ubera, Bolta i innych platform muszą przechodzić badania lekarskie?

Aplikacje do zamawiania przewozów stanowią tańszą, a często również wygodniejszą alternatywę dla klasycznych korporacji taksówkarskich. Do najpopularniejszych zaliczają się m.in. Uber, Bolt, Free Now, iTaxi czy CAB4YOU. Zostanie kierowcą jednej z takich platform, reklamowane bywa jako łatwy, szybki sposób na dorobienie sobie. Jakie przepisy obowiązują w Polsce wobec Ubera, Bolta oraz podobnych aplikacji i czy ich kierowcy muszą przechodzić takie same badania jak taksówkarze?

Uber, Bolt oraz inne aplikacje przewozowe – stan przepisów na koniec 2024 roku

W związku z rosnącą popularnością platform przewozowych w naszym kraju zaczęto prawnie regulować ich działalność. Pierwsze przepisy weszły w życie w 2020 roku i dotyczą zdrowia kierowców. Muszą oni, podobnie jak taksówkarze, przechodzić badania lekarskie oraz psychotesty. W tym celu mogą udać się do przychodni medycyny pracy lub pracowni psychologicznej, by stwierdzono u nich brak przeciwwskazań do pracy na stanowisku kierowcy. Po badaniach wydawane jest orzeczenie psychologiczne.

Kolejne zmiany w przepisach wprowadzono głównie w celu poprawy bezpieczeństwa pasażerów, a zaczęły one obowiązywać od 17 czerwca 2024 roku. Platformy zobowiązano m.in. do częstszego monitorowania kursów, jak również dokładnej weryfikacji kierowców przed ich zatrudnieniem. Ponadto powinny się one wymieniać informacjami w przypadku zwolnienia kierowcy, który dopuścił się przestępstwa, by uniknąć zatrudniania takich osób.

Jak wyglądają psychotesty dla kierowców i czy można odwołać się od negatywnego orzeczenia?

Psychotesty dla kierowców obejmują badanie sprawności psychomotorycznej, koordynacji wzrokowo-ruchowej i sprawdzanie czasu reakcji na przystosowanych do tego aparatach, ocenę sprawności intelektualnej oraz procesów poznawczych, a także ocenę osobowości na podstawie Testu EPQR. Przeprowadzenie ich przeważnie zajmuje ok. godzinę, czasem dłużej, jeśli zachodzi potrzeba np. zastosowania dodatkowych testów. W przypadku stwierdzenia przez specjalistę występowania przeciwwskazań do pracy na stanowisku kierowcy – badanie kończy się wydaniem orzeczenia negatywnego.

Osoba badana może odwołać się od wystawionej decyzji. Dokument należy wysłać w ciągu 14 dni od otrzymania orzeczenia do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania (np. WOMP w Katowicach), gdzie badania zostaną przeprowadzone ponownie – można to zrobić za pośrednictwem pracowni, w której otrzymano negatyw, ale badany musi osobiście napisać odwołanie od decyzji psychologa.

Studio Badań Psychologicznych i Psychoterapii Auto-Sugestia oferuje badania lekarskie oraz psychotechniczne dla kierowców z Katowic, Gliwic, Bytomia czy Zabrza – także tych zatrudnianych przez Ubera, Bolta lub inne platformy przewozowe. Zapraszamy do współpracy z naszą przychodnią medycyny pracy.