Praca przy biurku czy za kierownicą wiąże się z długotrwałym przebywaniem w pozycji siedzącej, co często prowadzi do różnych problemów zdrowotnych. Z kolei ich konsekwencją może być spadek wydajności i konieczność częstszego korzystania ze zwolnień lekarskich (tzw. L4). Jednak jak mówi stara mądrość ludowa – lepiej zapobiegać niż leczyć. Dzięki promowaniu aktywności fizycznej w miejscu pracy pracodawcy mogą obniżyć częstotliwość występowania przestojów spowodowanych przez absencje chorobowe pracowników. Dodatkowo nawet krótkie przerwy na ruch pozytywnie wpływają na produktywność, spostrzegawczość oraz kreatywność zatrudnionych w firmie osób.
Proste sposoby na ruch i wzmocnienie organizmu – przykłady ćwiczeń możliwych do wykonania w miejscu pracy
Duże przedsiębiorstwa nierzadko decydują się na współpracę ze specjalistami (takimi jak trenerzy, fizjoterapeuci), którzy organizują grupowe sesje ćwiczeń w godzinach pracy. Natomiast średnie i małe firmy najczęściej zachęcają pracowników do samodzielnego podejmowania aktywności fizycznych – np. poprzez dofinansowania do karnetów sportowych lub tzw. aktywne przerwy od wykonywania obowiązków służbowych.
Jednym z najprostszych sposobów na ruch jest rozciąganie. Ćwiczenia rozciągające poprawiają krążenie oraz sylwetkę, a także przyspieszają regenerację osłabionego godzinami siedzenia organizmu. Aktywności takie jak krążenie ramionami, skręty tułowia czy wznosy nóg są uniwersalne – nie trzeba do nich żadnych akcesoriów ani dużej ilości miejsca, więc mogą być wykonywane zarówno przez pracowników biurowych, jak i kierowców zatrzymujących się na postojach zewnętrznych. Rozciąganie można też połączyć z ćwiczeniami oddechowymi. Nawet tylko kilka minut codziennej praktyki głębokiego oddychania przekłada się na lepsze dotlenienie organizmu oraz zmniejszenie napięcia mięśniowego.
Niektóre ćwiczenia da się wykonywać również w trakcie obowiązków służbowych. Podczas stania w korku albo oczekiwania na odpowiedź na firmowym czasie można wykonać trening izometryczny – np. naprężanie mięśni brzucha, pośladków czy nóg w pozycji siedzącej. Ćwiczeniem może być też spacerowanie podczas rozmów telefonicznych. Należy przy tym zwrócić uwagę, by utrzymywać prawidłową pozycję ciała i równomiernie obciążać obie nogi. Regularne poruszanie się pomaga rozluźnić napięte mięśnie oraz wspomaga krążenie.
Jak dopasować rodzaj aktywności fizycznych do potrzeb organizmu?
Każda osoba ma inny organizm, więc rodzaj aktywności fizycznych, które chce się wykonywać, należy dopasować indywidualnie. W tym celu warto skonsultować się ze specjalistą. W naszej przychodni medycyny pracy w Gliwicach (gdzie współpracujemy też z firmami z Zabrza, Rudy Śląskiej oraz okolic tych miast) możemy pomóc pracownikom w kwestii doboru odpowiednich ćwiczeń. Zachęcamy do sprawdzenia szczegółów oferty!