Kierowcy samochodów to uczestnicy ruchu drogowego zobowiązani do przechodzenia badań lekarskich, które są nieinwazyjne. Umożliwiają one sprawdzenie ogólnego stanu zdrowia fizycznego oraz psychicznego danej osoby. Na ich podstawie określa się predyspozycje do prowadzenia pojazdów. Czy badania dla kierowców potrzebujących prawa jazdy kat. B do celów prywatnych, różnią się od tych, które przechodzą zawodowcy?
Badania a kierowcy zawodowi mający prawo jazdy kategorii B
Od tego, jak będzie zachowywać się na drodze osoba kierująca autem, zależy nie tylko jej własne zdrowie i życie, ale też bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Od kierowców zawodowych, większość czasu spędzających za kierownicą, wymaga się odporności psychofizycznej. To, jakie badania muszą przejść, zależy m.in. od zakresu obowiązków, które wykonywać będą w ramach pracy.
Osoby zatrudnione na etacie kierowcy (np. taksówkarze oraz inni przewoźnicy, dostawcy czy kurierzy) badania przechodzą na podstawie ustawy o transporcie drogowym. Kończą się one wydaniem orzeczenia, które jest ważne przez określony czas. Badania takie muszą być więc regularnie powtarzane. Osoby samozatrudnione powinny mieć swoje orzeczenie przy sobie podczas wykonywania pracy na wypadek kontroli ITD.
Kierowcy pojazdów uprzywilejowanych mają pełne badanie psychotechniczne z ustawy o kierujących pojazdami, powtarzane co 5 lat – tak jak inni zawodowi.
O tym, czy kierowcy pojazdów służbowych niezatrudnieni na etacie kierowcy (tacy jak przedstawiciele handlowi, pracownicy administracji, kadra kierownicza) będą przechodzić badania psychotechniczne, decyduje lekarz lub pracodawca.
We wszystkich przypadkach podstawę stanowią te same badania, które muszą przechodzić osoby chcące uzyskać lub przedłużyć ważność prawa jazdy kat. B. Podobne są też psychotesty, jakim poddają się kierowcy zawodowi albo kierujący pojazdami służbowymi. Istotną różnicę stanowi jednak to, że zawsze uwzględnia się specyfikę pracy osoby badanej – szczególnie czynniki takie jak konieczność wyjazdów w długie trasy, wykonywanie obowiązków zawodowych w godzinach nocnych, narażenie na szczególne ryzyko (występujące np. w przypadku wozów uprzywilejowanych).
Studio Badań Psychologicznych i Psychoterapii Auto-Sugestia: psychotesty dla kierowców
Studio Badań Psychologicznych i Psychoterapii Auto-Sugestia współpracuje z pracodawcami, pracownikami oraz osobami samozatrudnionymi z miejscowości takich jak Gliwice, Zabrze, Bytom czy Katowice. Nasza oferta obejmuje m.in. badania lekarskie, psychologiczne, psychotechniczne dla kierowców mających prawo jazdy kat. B (lub starających się o jego uzyskanie). Zachęcamy do skontaktowania się z nami w celu nawiązania współpracy.