Zagrożenia wynikające z długotrwałego siedzenia – psychologiczne skutki pracy biurowej

Gdy mowa o zagrożeniach wynikających z długotrwałego siedzenia w pracy biurowej, najczęściej wymieniane są fizyczne dolegliwości – takie jak ból pleców, sztywność mięśni, wady postawy czy choroby metaboliczne. Długie godziny spędzane w pozycji siedzącej podczas wykonywania obowiązków zawodowych miewają jednak również negatywne konsekwencje psychologiczne. Jakie problemy występują najczęściej i co można zrobić, by sobie z nimi poradzić?

Hałas w biurze a zdrowie psychiczne pracowników

Praca w biurze związana bywa z koniecznością przebywania w warunkach, które nie są w pełni dostosowane do potrzeb pracowników. Najlepszy przykład stanowi narażenie na hałas – występujące szczególnie w otwartej przestrzeni biurowej, bez podziału na oddzielne pokoje. Zła akustyka w takim miejscu wywołuje poirytowanie i zmęczenie, a także utrudnia koncentrację na wykonywanych zadaniach. Zastosowanie materiałów dźwiękochłonnych, wykorzystywanie słuchawek wyciszających bądź kabin akustycznych to tylko niektóre przykłady rozwiązań, jakie mogą sprawdzić się w tej sytuacji.

Psychologiczne aspekty pracy zdalnej: konsekwencje negatywne

Chociaż zdalna forma wykonywania obowiązków zawodowych pomaga uniknąć zagrożeń wynikających z pracy w biurze, nie jest wolna od wad. Najczęstszy problem stanowi brak relacji z innymi ludźmi. Nadmiernej izolacji zapobiegać mogą spotkania organizowane przez firmę lub oddolnie, przez poszczególne działy, umożliwiające współpracownikom lepsze poznanie się oraz porozmawianie w luźniejszej atmosferze (np. przy posiłku). Niekiedy problemem jest też brak rozgraniczenia między życiem prywatnym a zawodowym – możliwość jego wystąpienia ogranicza jednak odpowiednia organizacja czasu.

Zagrożenia niezależne od formy pracy – stres, monotonia i wypalenie zawodowe

Niemal każda praca biurowa, niezależnie od tego, czy wykonuje się ją stacjonarnie, zdalnie bądź hybrydowo, wiąże się z ryzykiem wystąpienia stresu, jak również monotonii. Krótkie terminy realizacji zadań, ich powtarzalność, a także brak odpowiedniego wsparcia ze strony współpracowników lub przełożonych doprowadzić mogą do problemów z koncentracją, przemęczenia, spadku motywacji, a w niektórych przypadkach – pojawienia się depresji, stanów lękowych albo wypalenia zawodowego. Z problemami tego rodzaju nie trzeba zmagać się samodzielnie. Warto o nich porozmawiać, jeśli nie w pracy, to z bliskimi. Dobrym pomysłem będzie też spotkanie ze specjalistą od zdrowia psychicznego.

Ponadto o problemach związanych z wykonywaniem obowiązków zawodowych warto wspomnieć podczas badań okresowych w przychodni medycyny pracy – takiej jak nasza placówka w Gliwicach. Wypalenie zawodowe stanowi bowiem podstawę do wystawienia L4, którego maksymalny czas trwania może wynosić 182 dni.